Blog: Týden pro digitální Česko: klíčové pilíře digitální budoucnosti – bezpečnost, prevence, vzdělávání

CZ.NIC

Blog: Týden pro digitální Česko: klíčové pilíře digitální budoucnosti – bezpečnost, prevence, vzdělávání

28. listopadu 2024

Martin Kožíšek

Minulý týden byl nabitý různorodými osvětovými a preventivními akcemi, mezi nimiž nechyběly ani ty naše. Jednou z nich byl i závěrečný advisory board, na kterém nás zastupovala Lucie Kosová. Tento významný meeting proběhl v reprezentativních prostorách Lichtenštejnského paláce, sídle Úřadu vlády ČR. Pokud vás zajímají podrobnosti, přečtěte si náš blog.

Může vás zajímat
  • Blogpost: Jak se chránit před nebezpečnými výzvami na internetu

    Nebezpečné výzvy na internetu takzvané challenge jsou fenoménem, který se v posledních letech získává na síle a stává se tak palčivějším a palčivějším problémem. Často tyto výzvy nejprve vypadají jako nevinná zábava nebo test odvahy, ale v mnoha případech v sobě skrývají závažná zdravotní rizika i negativní dopady na psychiku dětí a dospívajících. Mohou tedy přímo či nepřímo ohrozit nebo narušit fyzické nebo psychické zdraví dětí nepříjemnými důsledky.

    Blogpost o tomto tématu naleznete zde

  • Safer Internet Centrum ČR pokračuje v úspěšné spolupráci

    Sdružení CZ.NIC, společnost Člověk v tísni, Linka bezpečí a Dětské krizové centrum se shodly na pokračování úspěšné spolupráce při provozování českého Safer Internet Centra (SIC). Jeho cílem je zvyšovat bezpečnost dětí v prostředí internetu. Konsorcium čtyř organizací v uplynulém období uspořádalo stovky seminářů pro školy a odbavilo přes 200 tisíc hovorů na linkách pomoci. V následujících dvou letech se zaměří například na podporu dětí ze znevýhodněných prostředí, mapování chování dětí v online světě nebo podporu a aplikování zákona o digitálních službách (DSA).

    Tiskovou zprávu naleznete zde

    Infografika chystaných aktivit

  • Tisková zpráva: Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů.

    Linka bezpečí letos slaví 30 let pomoci dětem a mladistvým v krizových situacích. Vznikla v roce 1994 jako druhá linka svého druhu v Evropě. Od té doby přijala a odbavila již více než 10 milionů kontaktů – telefonických, ale i písemných či online. Vytížena je neustále bez ohledu na společenské události či konkrétní časové období. V posledních letech jsou nejpočetněji zastoupena témata spojená s psychickými obtížemi. V souvislosti s pandemií covidu-19 však přibyla i problematika strachu z nemoci či hospitalizace nebo obavy o blízké. Po začátku války na Ukrajině se přidal také strach z ozbrojeného konfliktu.

    Tiskovou zprávu Linky bezpečí naleznete zde